U Katii w Tomtorze – minus 68°C

opublikowano

Mamy najnowsze wieści od naszych przyjaciół z Tomtoru w Jakucji. Tomtor to biegun zimna na ziemi gdzie na stałe mieszkają ludzie. Najniższą tmp. jaką tam zanotonowano to -71,3°C. Wczoraj Katja przysłała wiadomość, że elektroniczne termometry zablokowały się a tradycyjny powieszony na drzewie wskazywał – 68°C. Na załączonej fotce z trudem ale można to odczytać. Katja zdecydowanie lubi tmp. dodatnie jak na zdjęciu, ale przyszło jej żyć w świecie zimna. Napisała też że ich samochód stale pracował żeby nie zamarzł ale wystarczyło pół godziny jak zgasł i już nie można było go odpalić. Pozostanie tak do wiosny. Niewiarygodne ale jak widać na zdjęciu Kitajcy kąpią się przy tych temperaturach w niezamarzającym strumieniu. Wydaje się to niemożliwe ale tak jest. Obecnie z domu wieczorem i nocą nie wychodzą. Każde otwarcie drzwi to strata ciepła. Palą drewnem, które Witja (mąż Katii) gromadził przez całe lato. Nocą, gdy tmp. spada do – 68°C ziemia pęka z strasznym hukiem (traskajetsa oczien gromka) i trzeba przywyknąć żeby zasnąć. Jak napisałem, że u nas też chłodno bo było – 5°C to śmiała się i napisała żebyśmy dodali 0 po 5 to będzie chłodno.Takie to klimaty na dalekiej Syberii (Jakucja)

Wszystkie komentarze

Autor: Marek Szczepański
Tytuł: U Katii w Tomtorze – minus 68°C

Dodaj komentarz

1. Jurek (21.01.2018 18:01)
Katja jechała /musiała/ z swoimi małymi synkami samochodem z Juczugej do Tomtoru drogą Kołymską.Nie było daleko 0k.50 km tylko było poniżej -50.W pewnej chwili samochód zakaszlał i już nie udało się go uruchomić.Na zewnątrz pewna śmierć ,w środku tmp.spadała błyskawicznie i zbliżała się noc.Szcęściem działała komórka i Witja /jej mąż/ i drugi kolega z drugim samochodem przyjechali w porę.Ok godziny.Sama mówi ,że to cud ,że ją odebrali i uratowali.Jest utarty zwyczaj ,że w Jakucji powinno się jechać parami.Tam jest naprawdę zimno i niebezpiecznie.
2. Podróżnik (18.01.2018 15:01)
Chłopie .A nie słyszałeś o potokach, które nigdy nie zamarzają w Kanadzie? Woda jest gorąca, a ryby to są ugotowane. Trzeba podróżować i coś zobaczyć, a nie od razu wszystko negować.
3. Szymon (17.01.2018 20:01)
No nie takich bajerów jeszcze nie widziałem.Przy -68 żeby się kąpać?Ludzie wrabiają nas. Nie wierzę.Przy takich tmp. to jak się sika to mocz zamarza od razu. hłe hłe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *