SRI LANKA CZ.3. SZAFIROWA WYSPA SZCZĘŚCIA – Sri Lanka

opublikowano

Sri Lanka nie ma oficjalnego zwierzęcia narodowego – prawdopodobnie dlatego, że za symbole tego wyspiarskiego państwa uchodzi równorzędnie kilka gatunków. Co ciekawe jednak lew, widniejący na Lankijskiej fladze i w godle (wg. legendy od lwa wywodzi się naród Syngalezów ), nie występuje współcześnie na Cejlonie, gdyż wyginął w epoce prehistorycznej. Tygrysa, symbolu Tamilów, także na wyspie nie zobaczymy. Żyją tu za to lamparty, wiewiórki olbrzymie i słonie, które z dumą reprezentują bogactwo przyrodnicze Sri Lanki.

Skąd pochodzi najlepsza czarna herbata na świecie? Znawcy są przekonani, że ze Sri Lanki! Co ciekawe, za zdecydowanie smaczniejszą uchodzi herbata uprawiana i zbierana tradycyjnymi metodami. Starodawny proces pozyskiwania i suszenia cennych liści jest pracochłonny, powolny i mało wydajny – lokalni plantatorzy celowo rezygnują jednak z nowinek technologicznych, by zachować dla pokoleń wyjątkowy smak Cejlonu. ,,Dobra herbata nie może się spieszyć,, – powtarzają i zapraszają na filiżankę aromatycznego naparu. Kosztując lankijskiego skarbu, bez wątpienia zanurzymy się też w jego intrygującą historię. A prawda jest taka, że herbatę na Cejlon przemycili z Chin Brytyjczycy w 1824 r.

Przejazd pociągiem z Kandy do Ella jest jedną z najsłynniejszych atrakcji na Sri Lance. Ta trasa kolejowa jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych na świecie. Wyobraź sobie podróż pociągiem, który przemierza tereny górskie, gęste lasy tropikalne i intensywnie zielone plantacje herbaty. Pociąg sunie przez okoliczne wioski, wjeżdża na mosty, a co jakiś czas niknie w otchłani ciemnego tunelu.

Pozdrawiamy wszystkich naszych przyjaciół z Fundacji. Ela I Czesław.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *